Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GÖLBAŞI (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.04.2018 - 14:20, Güncelleme: 25.04.2018 - 14:20

Eğitim Bir Sen’in Milli Eğitim yapılanması….

 

Eğitim Bir Sen’in Milli Eğitim yapılanması….

4688 Sayılı sendikalar yasasına göre faaliyet yapan sendikaların görevi, üyelerinin ekonomik ve özlük haklarını muhafaza edip genişletmektir.
4688 Sayılı sendikalar yasasına göre faaliyet yapan sendikaların görevi, üyelerinin ekonomik ve özlük haklarını muhafaza edip genişletmektir. Ancak ülkemizdeki sendika işleyişi bu genel mecranın sınırlarını zorlayarak sürmekte. Gücünü ve meşrutiyetini üyesinden alarak faaliyet yapması gereken bazı sendikalar siyasi erkin gücünü kullanarak güç devşirip kamu çalışanı üzerinde baskı unsuru oluşturmakta. Buna, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yönetici atamalarında yapılan mülakatlara müdahale edilerek ‘ben istediğimi idareci yapar, istemediğimi ise engellerim’ iddiasında bulunan sendikalar somut bir örnek. Bu olayın Gölbaşı’na yansıması da Hayrettin Balcı’nın tekrar Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanması ile yaşandı. Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz’ün Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü olarak merkeze alınmasının ardından boşalan Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir önceki dönem bu görevdeyken Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Hayrettin Balcı yeniden getirildi. Getirildi getirilmesine ama Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yüksel Haşlak’ın güç gösterisi de peşinden geldi. Sendikanın Gölbaşı Temsilcisi Etem Akçay vasıtası ile sendikaya üye okul müdürlerini mesai saati içerisinde şube merkezinde toplayan Haşlak’ın atamayı uğraşmasına rağmen engelleyemediğini dile getirdiği öğrenildi. Öte yandan da sosyal medya aracılığı ile konuyu dile getiren Ayhan Yaman (muhtemelen sahte hesap) ‘Milli eğitim camiasının onca sorunu varken enerjisini daha önce ilçemizde görev yapmış Hayrettin Balcı’yı yemek üzerine kuran bu şahsa birileri ‘dur’ demeli. Yüksel Haşlak’a yakınlığı dışında herhangi bir vasfı bulunmayan kolay idare edilebilir nedeni ile kukla olarak sendika temsilcisi seçilen Etem Akçay devletimizin uygun görerek atadığı müdüre karşı komplolar kurmakta bunu da maşa olarak kullandığı okul müdürleri aracılığı ile yapmaya çalışmaktadır. Buna alet olmak istemeyen toplantılara katılmak istemeyen müdürler ise müdürlük mülakatı ile tehdit edilmektedir’ iddiası ile gazete ve yetkili birimlere mail atıldı. Atılan mail ile konunun araştırılması neticesinde böyle bir toplantının üst birimlere haber verilmeden mesai saati içerisinde gerçekleştiği öğrenildi. İktidar gücünü arkasına alan AK Parti’ye yakın Eğitim Bir Sen’in milli eğitimde tabiri caiz ise at koşturduğu, kendisine üye olmayan kişilerin idareci olarak atanmaması için elinden geleni yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bir sivil toplum kuruluşunun devleti temsil eden yöneticileri tahakküm altına alması, Eğitim Bir Sen’in milli eğitimdeki yapılanması ve gücünü istediği şekilde kullanması, liyakat sahibi, işinin hakkını yerine getiren başka sendikaya üye veya hiçbir sendikaya üye olmayanlara haksızlık olarak algılanırken eğitim camiasına da yara vermekte.    
4688 Sayılı sendikalar yasasına göre faaliyet yapan sendikaların görevi, üyelerinin ekonomik ve özlük haklarını muhafaza edip genişletmektir.

4688 Sayılı sendikalar yasasına göre faaliyet yapan sendikaların görevi, üyelerinin ekonomik ve özlük haklarını muhafaza edip genişletmektir. Ancak ülkemizdeki sendika işleyişi bu genel mecranın sınırlarını zorlayarak sürmekte. Gücünü ve meşrutiyetini üyesinden alarak faaliyet yapması gereken bazı sendikalar siyasi erkin gücünü kullanarak güç devşirip kamu çalışanı üzerinde baskı unsuru oluşturmakta. Buna, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yönetici atamalarında yapılan mülakatlara müdahale edilerek ‘ben istediğimi idareci yapar, istemediğimi ise engellerim’ iddiasında bulunan sendikalar somut bir örnek. Bu olayın Gölbaşı’na yansıması da Hayrettin Balcı’nın tekrar Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanması ile yaşandı.


Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz’ün Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü olarak merkeze alınmasının ardından boşalan Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir önceki dönem bu görevdeyken Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Hayrettin Balcı yeniden getirildi. Getirildi getirilmesine ama Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yüksel Haşlak’ın güç gösterisi de peşinden geldi. Sendikanın Gölbaşı Temsilcisi Etem Akçay vasıtası ile sendikaya üye okul müdürlerini mesai saati içerisinde şube merkezinde toplayan Haşlak’ın atamayı uğraşmasına rağmen engelleyemediğini dile getirdiği öğrenildi.


Öte yandan da sosyal medya aracılığı ile konuyu dile getiren Ayhan Yaman (muhtemelen sahte hesap) ‘Milli eğitim camiasının onca sorunu varken enerjisini daha önce ilçemizde görev yapmış Hayrettin Balcı’yı yemek üzerine kuran bu şahsa birileri ‘dur’ demeli. Yüksel Haşlak’a yakınlığı dışında herhangi bir vasfı bulunmayan kolay idare edilebilir nedeni ile kukla olarak sendika temsilcisi seçilen Etem Akçay devletimizin uygun görerek atadığı müdüre karşı komplolar kurmakta bunu da maşa olarak kullandığı okul müdürleri aracılığı ile yapmaya çalışmaktadır. Buna alet olmak istemeyen toplantılara katılmak istemeyen müdürler ise müdürlük mülakatı ile tehdit edilmektedir’ iddiası ile gazete ve yetkili birimlere mail atıldı. Atılan mail ile konunun araştırılması neticesinde böyle bir toplantının üst birimlere haber verilmeden mesai saati içerisinde gerçekleştiği öğrenildi. İktidar gücünü arkasına alan AK Parti’ye yakın Eğitim Bir Sen’in milli eğitimde tabiri caiz ise at koşturduğu, kendisine üye olmayan kişilerin idareci olarak atanmaması için elinden geleni yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bir sivil toplum kuruluşunun devleti temsil eden yöneticileri tahakküm altına alması, Eğitim Bir Sen’in milli eğitimdeki yapılanması ve gücünü istediği şekilde kullanması, liyakat sahibi, işinin hakkını yerine getiren başka sendikaya üye veya hiçbir sendikaya üye olmayanlara haksızlık olarak algılanırken eğitim camiasına da yara vermekte.
 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve golhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.