Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GÖLBAŞI (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 31.10.2020 - 12:09, Güncelleme: 31.10.2020 - 12:09

Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma programı gerçekleşti

 

Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma programı gerçekleşti

Türk Dünyası'nın özgürlük simgesi Tatarların son Hanbikesi Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma toplantısı Gölbaşı'nda gerçekleşti.
Türk Dünyası'nın özgürlük simgesi Tatarların son Hanbikesi Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma toplantısı Gölbaşı'nda gerçekleşti. Kazan Şehitlerini Anma programı Türkiye, Türk Dünyası ve Azerbaycan Karabağ şehitleri saygı duruşu ile anıldı, ardından İstiklal Marşı ve Tataristan Milli Marşı okundu. Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitleri konulu kitap ve resim sergisinin açıldı. Toplantıda T.C. Kültür Eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Araştırmacı-yazar Roza Kurban, Türk Dünyası için "kara gün" olan 15 Ekim 1552'de Kazan'ın işgalini, nedenlerini, sonuçlarını, Süyümbike'nin hayatını, Türk ülkelerinin günümüzdeki durumunu anlatarak birlik ve beraberlik mesajı verdiler. Toplantıya gelerek bizzat katılamayan Dünya Tatar Ligası Başkanı Gönül Pultar, Dünya Tatar Türkleri Ligası Başkan Yardımcısı Mecit Süzer, Dünya Türkleri Birliği Başkan Özel Danışmanı ve Koordinasyon Kurulu Üyesi, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkan Danışmanı Abdullah Türer Yener, İsveç'te yaşayan Azerbaycan Türkü Yazar Eluca Atalı'nın bu gün için gönderdikleri mesajları okundu. Londra'da yaşayan siyasi sığınmacı, Tatar milli hareketinin liderlerinden Rafis Kaşapov Рафис Кашапов'un sesli mesajı dinlendi. Toplantıyı sunan Fenis Ziyatov Süyümbike için yazılan şiir okudu ve Tatar milli müzik aleti olan kurayda konser verdi. Resim sergisinde yer alan "Süyümbike" adlı seramik boyama tekniğiyle yapılan özgün resmin ressamı Almula İdil Kılıç toplantıya katılarak resmi hakkında bilgi verdi. Ayrıca Türk Dünyası sevdalısı ve aksakalı, gönül ve dava adamı Ahmet Doğan'ın Doğum Günü kutlandı. Toplantının sonunda Ankara'da bir caddeye SÜYÜMBİKE isminin  verilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bir bildiri kabul edildi. Toplantı Dünya Tatarlarının Milli Marşı olan "Tugan Tel" (Ana Dili) ezgisinin söylenmesiyle sona erdi. Toplantıya; Dünya Türk Birliği Genel Başkanı Murat Çobanoğlu, Ankara Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Erdoğan Çeçen, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanı Kemal Güney, ANKA Azerbaycan Derneği Başkanı Derya Akdemir, ANKA Azerbaycan Derneği Başkan Yardımcısı Oktay Hacıismailoğlu, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Cem Arslan, İYİ Parti Gölbaşı İlçe Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Mahmut Aksoy, İYİ Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Yaka, Gölbaşı Belediyesi Kent Konseyi Üyesi Hasan Akgül, İYİ Parti Gölbaşı İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Emre Özgür, T.C. Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçısı Türk Ejder Orkun Kılıç, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Susurluk Şubesi Başkan Yardımcısı Cihan Temel, Antalya Tatarlarından Aysulu Yasavi ve Türk Dünyasının diğer mensupları katıldı.    
Türk Dünyası'nın özgürlük simgesi Tatarların son Hanbikesi Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma toplantısı Gölbaşı'nda gerçekleşti.

Türk Dünyası'nın özgürlük simgesi Tatarların son Hanbikesi Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma toplantısı Gölbaşı'nda gerçekleşti.

Kazan Şehitlerini Anma programı Türkiye, Türk Dünyası ve Azerbaycan Karabağ şehitleri saygı duruşu ile anıldı, ardından İstiklal Marşı ve Tataristan Milli Marşı okundu.

Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitleri konulu kitap ve resim sergisinin açıldı.

Toplantıda T.C. Kültür Eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Araştırmacı-yazar Roza Kurban, Türk Dünyası için "kara gün" olan 15 Ekim 1552'de Kazan'ın işgalini, nedenlerini, sonuçlarını, Süyümbike'nin hayatını, Türk ülkelerinin günümüzdeki durumunu anlatarak birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Toplantıya gelerek bizzat katılamayan Dünya Tatar Ligası Başkanı Gönül Pultar, Dünya Tatar Türkleri Ligası Başkan Yardımcısı Mecit Süzer, Dünya Türkleri Birliği Başkan Özel Danışmanı ve Koordinasyon Kurulu Üyesi, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkan Danışmanı Abdullah Türer Yener, İsveç'te yaşayan Azerbaycan Türkü Yazar Eluca Atalı'nın bu gün için gönderdikleri mesajları okundu.

Londra'da yaşayan siyasi sığınmacı, Tatar milli hareketinin liderlerinden Rafis Kaşapov Рафис Кашапов'un sesli mesajı dinlendi.

Toplantıyı sunan Fenis Ziyatov Süyümbike için yazılan şiir okudu ve Tatar milli müzik aleti olan kurayda konser verdi.

Resim sergisinde yer alan "Süyümbike" adlı seramik boyama tekniğiyle yapılan özgün resmin ressamı Almula İdil Kılıç toplantıya katılarak resmi hakkında bilgi verdi.

Ayrıca Türk Dünyası sevdalısı ve aksakalı, gönül ve dava adamı Ahmet Doğan'ın Doğum Günü kutlandı. Toplantının sonunda Ankara'da bir caddeye SÜYÜMBİKE isminin  verilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bir bildiri kabul edildi.

Toplantı Dünya Tatarlarının Milli Marşı olan "Tugan Tel" (Ana Dili) ezgisinin söylenmesiyle sona erdi.

Toplantıya; Dünya Türk Birliği Genel Başkanı Murat Çobanoğlu, Ankara Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Erdoğan Çeçen, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanı Kemal Güney, ANKA Azerbaycan Derneği Başkanı Derya Akdemir, ANKA Azerbaycan Derneği Başkan Yardımcısı Oktay Hacıismailoğlu, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Cem Arslan, İYİ Parti Gölbaşı İlçe Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Mahmut Aksoy, İYİ Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Yaka, Gölbaşı Belediyesi Kent Konseyi Üyesi Hasan Akgül, İYİ Parti Gölbaşı İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Emre Özgür, T.C. Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçısı Türk Ejder Orkun Kılıç, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Susurluk Şubesi Başkan Yardımcısı Cihan Temel, Antalya Tatarlarından Aysulu Yasavi ve Türk Dünyasının diğer mensupları katıldı.

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve golhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.