Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GÖLBAŞI Haber Girişi: 28.04.2021 - 11:15, Güncelleme: 28.04.2021 - 11:18

Özgün Ökmen "ULUSAL EGEMENLİK"

 

Özgün Ökmen "ULUSAL EGEMENLİK"

Ulusal Egemenlik, halkın kendi kendini yönetme gücünü elinde bulundurmasıdır.
Ulusal Egemenlik, halkın kendi kendini yönetme gücünü elinde bulundurmasıdır. Halkın oy hakkı vardır ve halkın seçme ve seçilme hakkı asla elinden alınamaz. Halk yönetimde söz sahibidir ve devleti yönetme yetkisi belli bir kesime ait değildir. Ulusal Egemenlik ilkesini en iyi destekleyen halkçılık ve cumhuriyetçilik ilkesidir. Özellikle cumhuriyetçilik ilkesi doğrudan Ulusal egemenlik ile alakalıdır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda Ulusal egemenliğin olması beklenilmektedir. Halkın hem seçme hem de devletin kadrolarında yer alma hakkı vardır ve böylece devlete olan güven artar. Aynı şekilde devlette halkına daha çok güvenmeye başlamış olur. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda ortaya çıkan tablo, yeni bir Türk devleti kurmak kadar, bu devleti çağdaş bir millet anlayışı doğrultusunda oluşturmayı zorunlu kılmıştır. M.K. Atatürk yeni bir devlet kurma düşüncesinden hareket ederken, geçmişe olan bağlılıktan kurtularak yeni bir düzen kurmak istemiştir. O, eski düşüncelere bağlı olanların çağdaş bir devlet kuramayacaklarını düşünerek, geçmiş yöneticilerin kişisel saltanat düşüncesinde hareket ettiklerini, toplumu değil kendi çıkarlarını  düşündüklerini, bu sebeple de modern bir devlet düzeni kurulamadığını açıklamıştır. Mustafa Kemal Anadolu’ya geçer geçmez, millî irade, milletin azim ve kararı, millî hakimiyet gibi kavramları çok dikkat ve özenle kullanmaya başlar. “ Milletin azim ve kararının millet egemenliği anlamına geldiğini”, açıkça ifade ederken, İngiliz işgalindeki İstanbul’dan da karşı söylemler gelmeye başlar. M.K. Atatürk, 1929-1930’lu yıllarda, her aydının özellikle de Türk çocuklarının bu kavramları açık seçik anlayabilmeleri için (Afet hanımdan) Prof Dr. Afet İnan’dan bir “yurttaşlık" kitabı yazmasını ister. Bu kitaba girecek önemli konuları doğrudan kendisi yazar. Hakimiyet(Egemenlik) kavramının hem anayasa konusu, hem kamu hukuku açısından değerlendirilmesini yapar;  hâkimiyet kavramını anlatmadan önce, millet, devlet, devlet şekilleri, demokrasi, millî irade, milletin azim ve kararı, birlikte yaşama isteği (ulus olma bilinci), dil ve tarih bütünlüğü  gibi çok önemli kavram ve terimleri de açıklar. Böylece; “Egemenlik,kayıtsız şartsız Milletindir.” Sözü, Anayasa’mızın 6 maddesinde yerini bulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal  ATATÜRK  “Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan Çocuk Bayramı” nı dünyada çocuklarımıza armağan eden ilk ve tek liderdir. Milletin kaderini eline aldığı, hakimiyetin kendisine ait olduğunu haykırdığı gündür 23 Nisan 1920, Bugün, böylesine güzel bir ülkede birlikte yaşayabiliyorsak O’nun sayesindedir. Unutmayalım, unutturmayalım. Ne mutlu Türküm diyene.
Ulusal Egemenlik, halkın kendi kendini yönetme gücünü elinde bulundurmasıdır.

Ulusal Egemenlik, halkın kendi kendini yönetme gücünü elinde bulundurmasıdır. Halkın oy hakkı vardır ve halkın seçme ve seçilme hakkı asla elinden alınamaz. Halk yönetimde söz sahibidir ve devleti yönetme yetkisi belli bir kesime ait değildir. Ulusal Egemenlik ilkesini en iyi destekleyen halkçılık ve cumhuriyetçilik ilkesidir. Özellikle cumhuriyetçilik ilkesi doğrudan Ulusal egemenlik ile alakalıdır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda Ulusal egemenliğin olması beklenilmektedir. Halkın hem seçme hem de devletin kadrolarında yer alma hakkı vardır ve böylece devlete olan güven artar. Aynı şekilde devlette halkına daha çok güvenmeye başlamış olur.

Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda ortaya çıkan tablo, yeni bir Türk devleti kurmak kadar, bu devleti çağdaş bir millet anlayışı doğrultusunda oluşturmayı zorunlu kılmıştır. M.K. Atatürk yeni bir devlet kurma düşüncesinden hareket ederken, geçmişe olan bağlılıktan kurtularak yeni bir düzen kurmak istemiştir. O, eski düşüncelere bağlı olanların çağdaş bir devlet kuramayacaklarını düşünerek, geçmiş yöneticilerin kişisel saltanat düşüncesinde hareket ettiklerini, toplumu değil kendi çıkarlarını  düşündüklerini, bu sebeple de modern bir devlet düzeni kurulamadığını açıklamıştır. Mustafa Kemal Anadolu’ya geçer geçmez, millî irade, milletin azim ve kararı, millî hakimiyet gibi kavramları çok dikkat ve özenle kullanmaya başlar. “ Milletin azim ve kararının millet egemenliği anlamına geldiğini”, açıkça ifade ederken, İngiliz işgalindeki İstanbul’dan da karşı söylemler gelmeye başlar.

M.K. Atatürk, 1929-1930’lu yıllarda, her aydının özellikle de Türk çocuklarının bu kavramları açık seçik anlayabilmeleri için (Afet hanımdan) Prof Dr. Afet İnan’dan bir “yurttaşlık" kitabı yazmasını ister. Bu kitaba girecek önemli konuları doğrudan kendisi yazar. Hakimiyet(Egemenlik) kavramının hem anayasa konusu, hem kamu hukuku açısından değerlendirilmesini yapar;  hâkimiyet kavramını anlatmadan önce, millet, devlet, devlet şekilleri, demokrasi, millî irade, milletin azim ve kararı, birlikte yaşama isteği (ulus olma bilinci), dil ve tarih bütünlüğü  gibi çok önemli kavram ve terimleri de açıklar.

Böylece; “Egemenlik,kayıtsız şartsız Milletindir.” Sözü, Anayasa’mızın 6 maddesinde yerini bulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal  ATATÜRK  “ Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan Çocuk Bayramı” nı dünyada çocuklarımıza armağan eden ilk ve tek liderdir. Milletin kaderini eline aldığı, hakimiyetin kendisine ait olduğunu haykırdığı gündür 23 Nisan 1920, Bugün, böylesine güzel bir ülkede birlikte yaşayabiliyorsak O’nun sayesindedir. Unutmayalım, unutturmayalım. Ne mutlu Türküm diyene.

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve golhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.