Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 10.04.2020 - 13:00, Güncelleme: 10.04.2020 - 13:00

Esnaf Odası Başkanı İsa Albut: “Esnafımıza bu dönem daha fazla destek verilmeli”

 

Esnaf Odası Başkanı İsa Albut: “Esnafımıza bu dönem daha fazla destek verilmeli”

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Albut tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının tüm Türkiye’de olduğu gibi Gölbaşı’ndaki esnafları da olumsuz etkilediğini belirtti.
Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Albut tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının tüm Türkiye’de olduğu gibi Gölbaşı’ndaki esnafları da olumsuz etkilediğini belirterek “devlet kurumlarının aldığı açıklanan ve açıklanacak tüm tedbirlere Gölbaşılı esnaflarımız titizlikle uymakta, panik ve provokasyonlara itibar etmeden birlik ve beraberliklerini muhafaza etmekte. Esnaf odası olarak esnaflarımızın yalnız olmadığının altını çizerek salgının ilk günlerinden bu güne kadar yaptığımız çalışmaları özetlemek istiyorum” dedi. Albut “önceliğimiz sağlık olmakla birlikte, devam eden hayatımız içerisinde ticaret sektörümüz olumsuz etkilenmiş, geçici süre tedbir amaçlı işyerlerinin kapatılması ekonomik olarak zor bir süreç yaşanmasına neden olmuştur. Gölbaşı’nda iş yerleri geçici süre ile kapatılan esnaf sayımız 350 civarı. Dolaylı yönden etkilenen insan sayımız ise çok daha fazla. Bu sürecin tüm dünyada olduğu gibi Gölbaşı’nda da zorlu geçeceği aşikârdır. Salgının bir takım yaptırımlarının olacağı ve bu yaptırımlardan olumsuz etkilenen esnaflarımız bu zorlu süreci en az zayiatla atlatmaları için Gölbaşı Esnaf Odası Başkanlığı olarak; ANKESOB, TESKOMB gibi üst birliklerimize, Gölbaşı Kredi Kefalet Kooperatifi ve siyasi parti temsilcileri vasıtası ile bölge milletvekilleri, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Gölbaşı Belediyesi ile iletişime geçilmiş istek ve taleplerde bulunulmuştur. Bu talepler maddeler halinde şöyledir; “Vergi - SGK- Bağkur ödemelerinin 3 ay boyunca askıya alınması, Bağkur borcu olan esnafların kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler (özellikle risk grubunda olanlar) sağlık hizmetlerinden ve ilaç alımından kısmi değil tam olarak yararlanmalı. 3 aylık (Mart- Nisan- Mayıs) dönemde çek, senet, kredi ödemeleri mümkünse ertelenmeli, değilse banka kredi puanlamasında kayda alınmamalı, Bu süreçte iş yerlerini kapatması zorunlu olan esnaflara asgari ücret tutarında ödeme yapılmasına, Elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar talepler doğrultusunda ödeme esnekliği sağlanması, Kiraların desteklenmesi konusunda çalışma yapılması” Öte yandan ekonomik sıkıntının en fazla zarar vereceği kesimin esnaflar olduğu görülmekte. Günlük kazandıkları ile yaşamını idame ettirmeye çalışan esnaflarımızın yanlarında çalışan personeli işten çıkarmamaları karşılığı “kısa çalışma ödeneği” veren, gerekli kriterlere uyan ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlaşma üzerinden nakit ödeme yapan devletimizin bu tedbirlere ekonomik olarak etkilenen esnaflarımızı da dahil etmesi gerekmekte olduğu düşüncesindeyiz. Gölbaşı Esnaf Odası Başkanlığı olarak yaşanan bu zorlu süreçte esnafımızın yalnız olmadığının altını çiziyor öneri ve talepleriniz için 24 saat emrinizde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” dedi.
Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Albut tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının tüm Türkiye’de olduğu gibi Gölbaşı’ndaki esnafları da olumsuz etkilediğini belirtti.

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Albut tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının tüm Türkiye’de olduğu gibi Gölbaşı’ndaki esnafları da olumsuz etkilediğini belirterek “devlet kurumlarının aldığı açıklanan ve açıklanacak tüm tedbirlere Gölbaşılı esnaflarımız titizlikle uymakta, panik ve provokasyonlara itibar etmeden birlik ve beraberliklerini muhafaza etmekte. Esnaf odası olarak esnaflarımızın yalnız olmadığının altını çizerek salgının ilk günlerinden bu güne kadar yaptığımız çalışmaları özetlemek istiyorum” dedi. Albut “önceliğimiz sağlık olmakla birlikte, devam eden hayatımız içerisinde ticaret sektörümüz olumsuz etkilenmiş, geçici süre tedbir amaçlı işyerlerinin kapatılması ekonomik olarak zor bir süreç yaşanmasına neden olmuştur. Gölbaşı’nda iş yerleri geçici süre ile kapatılan esnaf sayımız 350 civarı. Dolaylı yönden etkilenen insan sayımız ise çok daha fazla. Bu sürecin tüm dünyada olduğu gibi Gölbaşı’nda da zorlu geçeceği aşikârdır. Salgının bir takım yaptırımlarının olacağı ve bu yaptırımlardan olumsuz etkilenen esnaflarımız bu zorlu süreci en az zayiatla atlatmaları için Gölbaşı Esnaf Odası Başkanlığı olarak; ANKESOB, TESKOMB gibi üst birliklerimize, Gölbaşı Kredi Kefalet Kooperatifi ve siyasi parti temsilcileri vasıtası ile bölge milletvekilleri, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Gölbaşı Belediyesi ile iletişime geçilmiş istek ve taleplerde bulunulmuştur.

Bu talepler maddeler halinde şöyledir; “Vergi - SGK- Bağkur ödemelerinin 3 ay boyunca askıya alınması, Bağkur borcu olan esnafların kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler (özellikle risk grubunda olanlar) sağlık hizmetlerinden ve ilaç alımından kısmi değil tam olarak yararlanmalı. 3 aylık (Mart- Nisan- Mayıs) dönemde çek, senet, kredi ödemeleri mümkünse ertelenmeli, değilse banka kredi puanlamasında kayda alınmamalı, Bu süreçte iş yerlerini kapatması zorunlu olan esnaflara asgari ücret tutarında ödeme yapılmasına, Elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar talepler doğrultusunda ödeme esnekliği sağlanması, Kiraların desteklenmesi konusunda çalışma yapılması”

Öte yandan ekonomik sıkıntının en fazla zarar vereceği kesimin esnaflar olduğu görülmekte. Günlük kazandıkları ile yaşamını idame ettirmeye çalışan esnaflarımızın yanlarında çalışan personeli işten çıkarmamaları karşılığı “kısa çalışma ödeneği” veren, gerekli kriterlere uyan ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlaşma üzerinden nakit ödeme yapan devletimizin bu tedbirlere ekonomik olarak etkilenen esnaflarımızı da dahil etmesi gerekmekte olduğu düşüncesindeyiz. Gölbaşı Esnaf Odası Başkanlığı olarak yaşanan bu zorlu süreçte esnafımızın yalnız olmadığının altını çiziyor öneri ve talepleriniz için 24 saat emrinizde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve golhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.