Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GÖLBAŞI (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 27.02.2020 - 18:14, Güncelleme: 27.02.2020 - 18:14

Ali İhsan Güçlü; “Sektör Tedbir Almalıdır”

 

Ali İhsan Güçlü; “Sektör Tedbir Almalıdır”

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve 30.Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü, Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkede ticareti olumsuz etkilediğini Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni aldığını ifade ederek. “Hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir” dedi.
  Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve 30.Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü, Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkede ticareti olumsuz etkilediğini Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni aldığını ifade ederek. “Hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir” dedi. ATO Meclis Üyesi Güçlü, yaptığı yazılı açıklamada; “Son günlerde Çin 'de yaşanan Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkede ticareti olumsuz etkilemektedir. Ülkemiz Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni almıştır. Mermer blok ihracatımızın büyük bir bölümü durmuştur. Bu kapsamda Çin'de her yıl yapılan Doğal taş ve mermer fuarı da iptal edilmiştir. Salgının yayılma hızı ve etkileri dikkate alındığında bizim hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir. Sektör sahadaki zorluklarını ilgili bakanlıklara ve kurumlara raporlamalıdır. Sektörel büyümenin ekonomimizde oluşturduğu olumlu yansımalar geçtiğimiz yıllarda büyüme rakamlarına da yansımıştır. Şimdi oluşan bu olumsuzluğun nasıl en az kayıpla atlatırızın planlarını yapmalıyız. Aslında sorunun içerisinde çözümünde ipuçları vardır. Yapılması gerekenlerin bazılarını sıralarsak; işlenmiş nihai ürünlerin üretimine yönelmek en başta gelir. Mermer plaka satışını artıracak alt yapının güçlendirilmesi gerekmektedir. Yeni pazar arayışları hızlandırılmalıdır. Ürün satışı sonrası proje uygulamalarında da aktif olunmalıdır. Girdi maliyetleri düşürülmeli ve dünya ticaretindeki rekabet gücümüz artırılmalıdır. Yabancı ülkelerdeki ticaret ofisleri yaygınlaştırılmalıdır. İhracat destekleri ve teşvikler artırılmalıdır. Alınacak tedbirlerden bir kısmını sıraladık. Tüm bu yaşananlar Nisan ayı başında düzenlenecek olan İzmir Doğal Taş ve Mermer Fuarı’nın önemi daha da artmıştır. Sektör fuarına tam destek verip gerekli olan bağlantı ve görüşmelerini bu sayılı günlerde yapmalıdır. Umut ediyoruz ki İzmir Fuarı sektörün darboğazdan çıkışının reçetesi olacaktır. Yol haritamızın belirlenmesinde son derece önemli olan bu organizasyonda hem firma hem de şahıs olarak aktif katılalım sağlanmalıdır. Ankara Tüccar ve esnafı da, başta ihracat yapan firmalarımız olmak üzere ortak hareket edebilme kabiliyetini güçlendirmelidir. Sorunlarını dile getirirken derli toplu olmalıdır. Bakanlıkların ve kurumların destekleri, belirlemiş oldukları yol haritaları ve yönlendirmeleri son derece önemlidir. Sektör temsilcileri, STK başkanları ve yöneticileri? Sahadaki tüm paydaşlar konunun önemini anlamalıdır. Nerde, niçin bulunduğunu kavrayamamış ehliyet ve liyakatten yoksun bireyler çözümün değil de sorunun bir parçasıdır. Bizler ilmin, bilimin ve güncel ekonomik gelişmelerin ışığında bilgilendirme ve istişarelerimize devam edeceğiz. İnsanımıza ve gücümüze olan inancımız tamdır. Ülke ekonomimizin daha güzel günler görmesi temennisiyle…” dedi.
Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve 30.Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü, Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkede ticareti olumsuz etkilediğini Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni aldığını ifade ederek. “Hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir” dedi.

 

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve 30.Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü, Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkede ticareti olumsuz etkilediğini Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni aldığını ifade ederek. “Hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir” dedi.

ATO Meclis Üyesi Güçlü, yaptığı yazılı açıklamada; “Son günlerde Çin 'de yaşanan Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkede ticareti olumsuz etkilemektedir. Ülkemiz Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni almıştır. Mermer blok ihracatımızın büyük bir bölümü durmuştur. Bu kapsamda Çin'de her yıl yapılan Doğal taş ve mermer fuarı da iptal edilmiştir. Salgının yayılma hızı ve etkileri dikkate alındığında bizim hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir.

Sektör sahadaki zorluklarını ilgili bakanlıklara ve kurumlara raporlamalıdır. Sektörel büyümenin ekonomimizde oluşturduğu olumlu yansımalar geçtiğimiz yıllarda büyüme rakamlarına da yansımıştır. Şimdi oluşan bu olumsuzluğun nasıl en az kayıpla atlatırızın planlarını yapmalıyız. Aslında sorunun içerisinde çözümünde ipuçları vardır. Yapılması gerekenlerin bazılarını sıralarsak; işlenmiş nihai ürünlerin üretimine yönelmek en başta gelir. Mermer plaka satışını artıracak alt yapının güçlendirilmesi gerekmektedir. Yeni pazar arayışları hızlandırılmalıdır. Ürün satışı sonrası proje uygulamalarında da aktif olunmalıdır. Girdi maliyetleri düşürülmeli ve dünya ticaretindeki rekabet gücümüz artırılmalıdır. Yabancı ülkelerdeki ticaret ofisleri yaygınlaştırılmalıdır. İhracat destekleri ve teşvikler artırılmalıdır. Alınacak tedbirlerden bir kısmını sıraladık. Tüm bu yaşananlar Nisan ayı başında düzenlenecek olan İzmir Doğal Taş ve Mermer Fuarı’nın önemi daha da artmıştır. Sektör fuarına tam destek verip gerekli olan bağlantı ve görüşmelerini bu sayılı günlerde yapmalıdır. Umut ediyoruz ki İzmir Fuarı sektörün darboğazdan çıkışının reçetesi olacaktır. Yol haritamızın belirlenmesinde son derece önemli olan bu organizasyonda hem firma hem de şahıs olarak aktif katılalım sağlanmalıdır. Ankara Tüccar ve esnafı da, başta ihracat yapan firmalarımız olmak üzere ortak hareket edebilme kabiliyetini güçlendirmelidir. Sorunlarını dile getirirken derli toplu olmalıdır. Bakanlıkların ve kurumların destekleri, belirlemiş oldukları yol haritaları ve yönlendirmeleri son derece önemlidir.

Sektör temsilcileri, STK başkanları ve yöneticileri? Sahadaki tüm paydaşlar konunun önemini anlamalıdır. Nerde, niçin bulunduğunu kavrayamamış ehliyet ve liyakatten yoksun bireyler çözümün değil de sorunun bir parçasıdır. Bizler ilmin, bilimin ve güncel ekonomik gelişmelerin ışığında bilgilendirme ve istişarelerimize devam edeceğiz. İnsanımıza ve gücümüze olan inancımız tamdır. Ülke ekonomimizin daha güzel günler görmesi temennisiyle…” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve golhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.