Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
GÖLBAŞI Haber Girişi: 11.06.2021 - 14:42, Güncelleme: 11.06.2021 - 14:42

ADAK’tan Gölbaşı Kaymakamlığı'nda tatbikat

 

ADAK’tan Gölbaşı Kaymakamlığı'nda tatbikat

Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından 2020 yılında kurulan 'Acil Durum Arama Kurtarma Derneği' tarafından Doğal Afet Tatbikatı yapıldı.
İçişleri Bakanlığı tarafından, afetlere hazırlıklı bir Türkiye için vatandaşların afetlerde güvende kalabilmeleri amacıyla 2020-2021 yılı “Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda Gölbaşı'nda Doğal Afet Tatbikatı yapıldı. Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (ADAK) ekiplerinin tatbikatı, Gölbaşı Kaymakamlığı binasında yapıldı. Senaryo gereği, binaya çatıdan giren ekipler, üst katlara çıkan depremzedeleri, güvenli bir şekilde bulundukları yerden çıkararak sağlık görevlilerine teslim etti. ADAK’ın  2020 yılında Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın talimatıyla kurulduğunu belirten Acil Durum Arama Kurtarma Dernek Başkanı Suat Mert konuşmasında şunları söyledi; “2020-2021 yıllı afet hazırlık yılı ilan edildi. 2020 yılında kaymakamlığın talimatı ile Gölbaşı’nda acil durumlara müdahale edecek bir ekip istendi. Bunun için Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (ADAK) kuruldu. AFAD’dan 13 günlük; arama kurtarma, kentsel arama kurtarma, kırsal arama kurtarma, KBRN ve ilk yarım eğitimleri aldık. Daha sonra arazi arama kurtarma eğitimleri aldık. Kırsal aramada daha az ekip olduğu için daha çok kırsal kurtarma görevlerinde yer alıyoruz. Gölbaşı içerisinde olabilecek durumlarda devletin yetkili kurumları ile paralel çalışarak Gölbaşı halkının zararının aza indirmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için ilk olarak haberleşme sitemi kurmak önümüzdeki süreçte Gölbaşı’nın tamamının kapsayacak bir haberleşme ağı kuracağız” dedi. Acil Durum Arama Kurtarma Derneği'nde kamu çalışanlarının da yer aldığının belirten Mert, “Derneğimizin en büyük amacı kamu veya sivil fark etmeksizin herkesin afet eğitimi almasının sağlamaktır. Şu anda ekibimiz 11 kişiden oluşuyor” dedi. Tatbikatı; Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Keskiner ve Oguz Kaan tanrıverdi, AFET ve ADAK yetkilileri ile kaymakamlık çalışanları dışarıdan takip ettiler. Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Acil Durum Arama Kurtarma Derneği ekiplerinin başarılı tatbikatları için tebrik etti. Öte yandan; Acil Durum Arama Kurtarma Derneği ekiplerince Atatürk Sahil Parkı’nda da vatandaşlara verilen ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ 12 Haziran’a kadar devam edecek. Eğitimlerde afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, sunumlar ve tiyatro gösterimleri eşliğinde; Atatürk Sahil Parkı’nda vatandaşlara ücretsiz olarak anlatılıyor.               
Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından 2020 yılında kurulan 'Acil Durum Arama Kurtarma Derneği' tarafından Doğal Afet Tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, afetlere hazırlıklı bir Türkiye için vatandaşların afetlerde güvende kalabilmeleri amacıyla 2020-2021 yılı “ Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda Gölbaşı'nda Doğal Afet Tatbikatı yapıldı. Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (ADAK) ekiplerinin tatbikatı, Gölbaşı Kaymakamlığı binasında yapıldı. Senaryo gereği, binaya çatıdan giren ekipler, üst katlara çıkan depremzedeleri, güvenli bir şekilde bulundukları yerden çıkararak sağlık görevlilerine teslim etti.

ADAK’ın  2020 yılında Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın talimatıyla kurulduğunu belirten Acil Durum Arama Kurtarma Dernek Başkanı Suat Mert konuşmasında şunları söyledi; “2020-2021 yıllı afet hazırlık yılı ilan edildi. 2020 yılında kaymakamlığın talimatı ile Gölbaşı’nda acil durumlara müdahale edecek bir ekip istendi. Bunun için Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (ADAK) kuruldu. AFAD’dan 13 günlük; arama kurtarma, kentsel arama kurtarma, kırsal arama kurtarma, KBRN ve ilk yarım eğitimleri aldık. Daha sonra arazi arama kurtarma eğitimleri aldık. Kırsal aramada daha az ekip olduğu için daha çok kırsal kurtarma görevlerinde yer alıyoruz. Gölbaşı içerisinde olabilecek durumlarda devletin yetkili kurumları ile paralel çalışarak Gölbaşı halkının zararının aza indirmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için ilk olarak haberleşme sitemi kurmak önümüzdeki süreçte Gölbaşı’nın tamamının kapsayacak bir haberleşme ağı kuracağız” dedi.

Acil Durum Arama Kurtarma Derneği'nde kamu çalışanlarının da yer aldığının belirten Mert, “Derneğimizin en büyük amacı kamu veya sivil fark etmeksizin herkesin afet eğitimi almasının sağlamaktır. Şu anda ekibimiz 11 kişiden oluşuyor” dedi.

Tatbikatı; Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Keskiner ve Oguz Kaan tanrıverdi, AFET ve ADAK yetkilileri ile kaymakamlık çalışanları dışarıdan takip ettiler.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Acil Durum Arama Kurtarma Derneği ekiplerinin başarılı tatbikatları için tebrik etti.

Öte yandan; Acil Durum Arama Kurtarma Derneği ekiplerince Atatürk Sahil Parkı’nda da vatandaşlara verilen ‘ Afet Farkındalık Eğitimi’ 12 Haziran’a kadar devam edecek.

Eğitimlerde afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, sunumlar ve tiyatro gösterimleri eşliğinde; Atatürk Sahil Parkı’nda vatandaşlara ücretsiz olarak anlatılıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve golhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.